International Honours

Welsh International

W. J. Rowlands Esq. (Aberystwyth) 1926, 27, 28
R. F. Evans Esq. (Aberystwyth) 1954, 55, 56, 57
Aeron Thomas Esq. (Aberystwyth) 1959
W. A. Bowen Esq. (Aberystwyth) 1963, 64
W. G. Davies Esq. (Lampeter) 1963
Aeron Evans Esq. (Aberystwyth) 1966, 70, 71
Paul Wright Esq. (Aberystwyth) 1972, 73, 74, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83
Jeff Edwards Esq. (Lampeter) 1987, 88, 89, 90, 91, 92, 93
Gwynnant Ellis Esq. (Aberystwyth) 1990, 91
R. Bowen Esq. (Cardigan) 1995
Kevin James Esq. (Cardigan) 2007, 08, 09, 10, 14, 15, 16, 17



Junior Welsh International

Julian Austin (Aberystwyth) 1994, 95, 96
Kevin James (Cardigan) 2002-08
Michael Newcombe (Cardigan) 2011, 12, 13, 14
Hari Butten (Lampeter) 2018, 19



Welsh Under 18 International

Hari Butten (Lampeter) 2016, 18
Iwan Davies (New Quay) 2018



British Isles Bowling Council President

1991 W. V. Hubbard Esq. (Aberaeron)
1995 Mansel Skyme Esq. (New Quay)


National Honours

Club Championship Of Wales
(Carruthers Shield)

Aberystwyth Bowling Club 1977, 1982



British Isles Singles Champion

Paul Wright (Aberystwyth) 1970
Kevin James (Cardigan) 2007



Welsh Singles Champion

Paul Wright (Aberystwyth) 1970
Aeron Evans (Aberystwyth) 1985
Kevin James (Cardigan) 2006, 2018, 2021



Welsh Under 25 Singles Champion

Michael Newcombe (Cardigan) 2010



Welsh Under 35 Singles Champion

Paul Wright (Aberystwyth) 1975
John M. Davies (Aberystwyth) 1984



Welsh Pairs Champions

Roy Jones, Vic Hubbard (Aberaeron) 1969
Colin James, Kevin James (Cardigan) 2013



Welsh Triples Champions

D. Pugh, P. Wright, A. Evans (Aberystwyth) 1984
M. Hughes, G. Harries, D. Harries (Aberaeron) 1989



Welsh Rinks Champions

R. A. Jones, G. Evans, A. Galbraith, Aeron Evans (Aberystwyth) 1978
G. Ellis, E. Griffith, R. H. Morgan, D. Pugh (Aberystwyth) 1987
L. Culley, T. Thomas, J. Goodwin, R. Bowen (Cardigan) 1994



Welsh Senior Pairs Champions

R. Williams, LL. Williams (Newcastle Emlyn) 1990
Martin Cross, Dennis Jones (Llandysul) 2018



Welsh Senior Rinks Champions

A. Edwards, A. Jones, B. Jones, D. J. James (Aberystwyth) 2015



Welsh Bowling Association President

1957 W. G. Pryse Esq. (Aberystwyth)
1972 W. A. Bowen Esq. (Aberystwyth)
1983 W. V. Hubbard Esq. (Aberaeron)
1993 Mansel Skyme Esq. (New Quay)
2002 John Evans Esq. (New Quay)
2012 W. Gethin Bennett Esq. (Tregaron)



Welsh Bowling Association Life Member

W. V. Hubbard Esq. (Aberaeron)



President B. A. W.

1967 W. C. Pryse Esq. (Newcastle Emlyn)




Carruthers Shield Championship
Cardigan County Bowling Associotlon

Section 1 Winners

1987-90,1995 -2005 Aberystwyth B.C.
1991-92, 1994 Queen's Road B.C.
1993 Aberaeron B.C.



Section 2 Winners

1998, 2000 Llandysul B.C.
1999 Newcastle Emlyn B.C.
2001, 2003 Cardigan B.C.
2002 Aberaeron B.C.
2004, 2005 Lampeter B.C.



Section 7 Winners

2018, 19 Aberaeron B.C.
2020 No competition
2021 Aberystwyth B.C.



Section 8 Winners

2006-09, 2019, 2021 Cardigan B.C.
2010 New Quay B.C.
2011 Aberystwyth B.C.
2018 Lampeter B.C.
2020 No competition



Section 9 Winners

2006, 07, 09, 12 Aberystwyth B.C.
2008 Queen's Road B.C.
2010, 11 Cardigan B.C.
2013, 14, 16, 17 Lampeter B.C.
2015, Aberaeron B.C.



Section 10 Winners

2012 Tregaron B.C.
2013 New Quay B.C.
2014, 15, 16, 17 Cardigan B.C.

County Honours

Inter Club Championship Winners

Division One

Aberaeron 1949,1954,1965
Aberystwyth 1935-37, 1939, 1946-48, 1950-53, 1955-56, 1958-64, 1966-74, 1976-82, 1985-92, 1995-2005, 2010, 2013
Cardigan 1992, 1993, 2006-2009, 2011, 2012, 2016, 2017, 2019, 2021
Lampeter 1938, 1957, 2014, 2015, 2018
Queen's Road 1975,1994
Newcastle Ernlyn 'A' 1983, 1984
No Competition 1940-45, 2020



Division 2

Aberaeron 1987, 1995, 2011, 2015, 2018
Aberteifi 1992, 1997, 2004
Cardigan 2001
Lampeter 1988, 1994
Llanbedr 2012
Llandysul 1996, 2003, 2005, 2009, 2014
New Quay 1989, 2000, 2008, 2013, 2017, 2019
Newcastle Emlyn 'A' 1990, 1998, 2002
Queen's Road 1993, 2006, 2010, 2016, 2021
Tregaron 1991, 1999, 2007
No competition 2020



Seniors County League

Cardigan 2019
New Quay 2013
Lampeter 2014, 2015, 2017
Queen's Road 2016, 2018
Cardigan 2019
No competition 2020



Cambrian News Rose Bowl Winners

Aberaeron 1951, 1956, 1965, 1993
Aberystwyth 1948-50, 1953, 1958-62, 1964, 1967, 1969, 1970, 1971, 1973, 1974, 1977-79, 1981, 1983, 1985, 1987, 1991, 1996, 2001, 2003, 2004
Berriew 1995, 2009
Lampeter 1952, 1963, 1968, 2005, 2007
Llandrindod Wells 2008, 2012, 2013, 2014, 2015, 2018, 2019
Machynlleth 1957, 1984, 1989, 1990, 1992, 1994, 1997, 2016
Newcastle Emlyn 1955, 1976, 1982
Newtown 1972, 2000
New Quay 1954, 1966
Presteigne 2017
Queen's Road 1975, 1986, 1988
Tregaron 1998
Welshpool 1980, 1999, 2002, 2006, 2010, 2011
No competition 2020, 2021



Under 16 Two Wood Singles Winners

2006- Michael Newcombe, New Quay
2007 - Marc James, Cardigan
2008 - Marc James, Cardigan
2009 - Ryan Doughty, Lampeter
2010 - Craig Randell, Lampeter
2011 - Tomos Bolton, Cardigan
2012 - Steffan Crossman, Newcastle Emlyn
2013 - Osian Jones, Larnpeter
2014 - Hari Butten, Lanipeter
2015 - Tomos Bolton, Cardigan
2016 - Tomos Bolton, Cardigan
2017 - No competition
2018 - No competition
2019 - Rhun Jones, Lampeter
2020 - No competition



Under 18 Singles Winners

1990 - Rhydian Phillips, Cardigan
1991 - Gareth Lloyd, Llandysul
1992 - Simon Evans, Queen's Road
1993 - Danny Stone, New Quay
1994 - Danny Stone, New Quay
1995 - Joseph Collin, Aberystwyth
1996 - Matthew Fullwood, New Quay
1997 - Hugh Davies, Aberaeron
1998 - Kevin James, Cardigan
1999 - Kevin James, Cardigan
2000 - Charlie Dent, New Quy
2001 - Kevin James, Cardigan
2002 - Huw Frost, Lampeter
2003 - Mathew Davies, Cardigan
2004 - Gareth Evans-Jones, Aberaeron
2005 - Mathew Davies, Cardigan
2006 - Michael Newcombe, Cardigan
2007 - Jamie James, Queen's Road
2008 - Marc James, Cardigan
2009 - Michael Newcombe, Cardigan
2010 - Adam Jenkins, Aberystwyth
2011 - Elgan R Evans, Tregaron
2012 - Steffan Crossman, Newcastle Emlyn
2013 - Hari Butten, Lampeter
2014 - Hari Butten, Lampeter
2015 - Hari Butten, Lampeter
2016 - Hari Butten, Lampeter
2017 - Iwan Davies, New Quay
2018 - Iwan Davies, New Quay
2019 - George Monders, Cardigan (Only entry)
2020 - No competition



Under 25 Singles Winners

1983 - E. Rowland Salmon, Queens Road
1984 - Peter Rogers, Queen's Road
1985 - Gordon Harries, Aberaeron
1986 - Gwynant Ellis, Aberystwyth
1987 - Gordon Harries, Aberaeron
1988 - Gordon Harries, Aberaeron
1989 - Huw Evans, New Quay
1990 - Gwynant Ellis, Aberystwyth
1991 - Julian Austin, Aberystwyth
1992 - Tegryn Jones, Lampeter
1993 - Michael Drake,Tregaron
1994 - Ian Pugh, Aberystwyth
1995 - Ian Pugh, Aberystwyth
1996 - Julian Austin, Aberystwyth
1997 - Joe Collin, Aberystwyth
1998 - Kevin James, Cardigan
1999 - Kevin James, Cardigan
2000 - Philip Parsons, Cardigan
2001 - Kevin James, Cardigan
2002 - Kevin James, Cardigan
2003 - Kevin James, Cardigan
2004 - Huw Clarke, Cardigan
2005 - Mathew Davies, Cardigan
2006 - Kevin James, Cardigan
2007 - Kevin James, Cardigan
2008 - Kevin James, Cardigan
2009 - Marc James, Cardigan
2010 - Michael Newcombe, Cardigan
2011 - Michael Newcombe, Cardigan
2012 - Michael Newcombe, Cardigan
2013 - Gavin Jones, Aberaeron
2014 - Michael Newcombe, Cardigan
2015 - Gavin Jones, Aberaeron
2016 - Tomos Bolton, Cardigan
2017 - Iwan Davies, New Quay
2018 - Gethin Davies, Newcastle Emlyn
2019 - Hari Button, Lampeter
2020 - No competition



Under 35 Singles Championship

1970 - Paul Wright, Aberystwyth
1971 - Paul Wright, Aberystwyth
1972 - Edwin Wintle, Aberystwyth
1973 - Emyr Griffith, Aberystwyth
1974 - Stephen Harries, Aberystwyth
1975 - Paul Wright, Aberystwyth
1976 - Geraint Evans, Aberystwyth
1977 - Jeff Edwards, Lampeter
1978 - Stephen Harries, Aberystwyth
1979 - Stephen Harries, Aberystwyth
1980 - Adrian Havard, Newcastle Emfyn
1981 - Peter Rogers, Aberaeron
1982 - Hywel Thomas, Aberaeron
1983 - Jeff Edwards, Lampeter
1984 - Peter Rogers, Queen's Road
1985 - Jeff Edwards, Lampeter
1986 - F. Roland Salmon, Queen's Road
1987 - Jeff Edwards, Lampeter
1988 - John M. Davies, Aberystwyth
1989 - Gwynant Ellis, Aberystwyth
1990 - Michael Drake,Tregaron
1991 - Jeff Edwards, Larnpeter
1992 - Jeff Edwards, Lanipeter
1993 - Gwynant Ellis, Aberystwyth
1994 - Michael Drake,Tregaron
1995 - Gary Squires, Cardigan
1996 - Simon Evans, Aberystwyth
1997 - Julian Austin, Aberystwyth
1998 - Michael Drake, Tregaron
1999 - Joseph Collin, Aberystwyth
2000 - Paul Monders, Cardigan
2001 - Michael Drake,Tregaron
2002 - Gwyn M Davies, Aberystwyth
2003 - Gwyn M Davies, Aberystwyth
2004 - Michael Newcombe, Cardigan
2005 - Huw Clarke, Cardigan
2006 - Michael Newcombe, Cardigan
2007 - No Competition
2008 - Jamie James, Queen's Road
2009 - Carwyn Jones, Cardigan



Singles Championship

1948 - Aeron Thomas, Aberystwyth
1949 - Hugh Williams, Aberaeron
1950 - Ex Sgt. H. J. Parry, Aberystwyth
1951 - John Williams, Aberaeron
1952 - J. Herbert, New Quay
1953 - R. Lloyd Lewis, Newcastle Emlyn
1954 - Aeron Thomas, Aberystwyth
1955 - Harold Smith, Newcastle Emlyn
1956 - R. F. Evans, Aberystwyth
1957 - Aeron Thomas, Aberystwyth
1958 - H. G. Roberts, New Quay
1959 - Aeron Thomas, Aberystwyth
1960 - W. A. Bowen, Aberystwyth
1961 - Roy Jones, Aberaeron
1962 - W. A. Bowen, Aberystwyth
1963 - Gareth Davies, Aberystwyth
1964 - Aeron Evans, Aberystwyth
1965 - Ron Williams, Newcastle Emlyn
1966 - Jack Gravel, Aberystwyth
1967 - Paul Wright, Aberystwyth
1968 - Paul Wright, Aberystwyth
1969 - Rev. H. G. Roberts, New Quay
1970 - Paul Wright, Aberystwyth
1971 - Ron Williams, Newcastle Emlyn
1972 - Ron Davies, Newcastle Emlyn
1973 - W. G. Davies, Lampeter
1974 - LlewWilliams, Newcastle Emlyn
1975 - J. H. Edwards, Queen's Road
1976 - Paul Wright, Aberystwyth
1977 - Ron Williams, Newcastle Emlyn
1978 - Ron Williams, Newcastle Emlyn
1979 - Paul Wright, Aberystwyth
1980 - Rhun Owens, Aberystwyth
1981 - Jeff Edwards, Lampeter
1982 - Terry Jenkins, Queen's Road
1983 - Roger John, New Quay
1984 - Roy Jones, Cardigan
1985 - Rhun Owens, Aberystwyth
1986 - Jeff Edwards, Lampeter
1987 - Rhun Owens, Aberystwyth
1988 - Gwynant Ellis, Aberystwyth
1989 - Gareth Lloyd, Cardigan
1990 - Richard H. Morgan, Aberystwyth
1991 - Gwynant Ellis, Aberystwyth
1992 - Richard D. Bowen, Cardigan
1993 - Jeff Edwards, Lampeter
1994 - Gordon Harries, Aberaeron
1995 - Julian Austin, Aberystwyth
1996 - Gordon Harries, Aberaeron
1997 - F. Rowland Salmon, Aberystwyth
1998 - Richard H. Morgan, Aberystwyth
1999 - E. Rowland Salmon, Aberystwyth
2000 - E. Rowland Salmon, Aberystwyth
2001 - Gwynant Ellis, Aberystwyth
2002 - Dennis Jones, Llandysul
2003 - Gwynant Ellis, Aberystwyth
2004 - Tommy Edwards, Larnpeter
2005 - Gareth Jones, Tregaron
2006 - Kevin James, Cardigan
2007 - John Jones,Tregaron
2008 - Elfan James, Lampeter
2009 - F. Rowland Salmon, Aberystwyth
2010 - Paul Monders, Cardigan
2011 - A. Dilwyn Jones, Cardigan
2012 - Kevin James, Cardigan
2013 - Paul Edwards, Cardigan
2014 - John Jones,Tregaron
2015 - Colin James, Cardigan
2016 - Paul Monders, Cardigan
2017 - Kevin James, Cardigan
2018 - Kevin James, Cardigan
2019 - Kevin James, Cardigan
2020 - No competition



Pairs Championship

1938 - J. P. Jones, Roy James, Aberystwyth
1939 - Ex Sgt. J. Evans, Llewelyn Evans, Newcastle Emlyn
1940 - 1945 No Competitions
1946 - M. D. J. Davies, Prof. D. Dawson, Lampeter
1947 - R. Rowlands, John Morgan, Aberystwyth
1948 - J. Herbert, J. Roberts, New Quay
1949 - Capt. E. James, S. G. Rees, New Quay
1950 - Aeron Thomas, R. F. Evans, Aberystwyth
1951 - D. T Rees,Tom Lloyd, Lampeter
1952 - Hugh Williams, John Williams, Aberaeron
1953 - Hugh Williams, John Williams, Aberaeron
1954 - R. F. Evans, Aeron Thomas, Aberystwyth
1955 - I. T. Jones, Aeron Thomas, Aberystwyth
1956 - I. T. Jones, Aeron Thomas, Aberystwyth
1957 - I. t Jones, Aeron Thomas, Aberystwyth
1958 - Rhys Davies, P. Lloyd Lewis, Newcastle Emlyn
1959 - W. A. Bowen, Aeron Thomas, Aberystwyth
1960 - M. O. Davies, W. C. Davies, Lampeter
1961 - Eirwyn Hughes, J. Gravell, Aberystwyth
1962 - D. P. Lewis, Ron Williams, Newcastle Emlyn
1963 - M. O. Davies, W G Davies, Lampeter
1964 - M. O. Davies, W. C. Davies, Lampeter
1965 - Gwynne Jones, George Harries, Aberystwyth
1966 - W. Griffiths, J. W. E. Griffiths, Aberaeron
1967 - Gruff. Jones, Rev. HG Roberts, Aberaeron
1968 - W. Griffiths, J. W. E. Griffiths, Aberaeron
1969 - Roy Jones, Vic Hubbard, Aberaeron
1970 - Gareth Davies, W. A. Bowen, Aberystwyth
1971 - Paul Wright, Liew Wright, Aberystwyth
1972 - L. Saunders, Peg Williams, New Quay
1973 - Rhun Owens, L. Gerallz,Jones, Aberystwyth
1974 - S Morse, Ron Williams, Newcastle Emlyn
1975 - S. Morse, Ron Williams, Newcastle Emlyn
1976 - Len Evans, Alun Edwards, Queen's Road
1977 - Ray Hughes, Ted Salmon, Queen's Road
1978 - Rhun Owens, Paul Wright, Aberystwyth
1979 - J. Edwards, W. G, Davies, Lampeter
1980 - D. Pugh, J. H. Edwards, Aberystwyth
1981 - Tommy Edwards, Jeff Edwards, Lampeter
1982 - ldris Reynolds, Ron Williams, Newcastle Emlyn
1983 - Glyn Davies, D. I. Pugh, Aberystwyth
1984 - Geoff John, Roger John, New Quay
1985 - Richard H. Morgan, Ralph M. Davies, Aberystwyth
1986 - John M. Davies, Alan Galbraith, Aberystwyth
1987 - Brian H. Davies, David J James, Queen's Road
1988 . Gordon Harries, Denzil Harries, Aberaeron
1989 - TerryW. Jenkins, R. Alun Edwards, Queen's Road
1990 - Geraint Gravell, Richard H. Morgan, Aberystwyth
1991 - TerryW. Jenkins, R. Alun Edwards, Queen's Road
1992 - Ian Pugh, Gwynant Ellis, Aberystwyth
1993 - Gordon Harries, Denzil Harries, Aberaeron
1994 - Gordon Harries, Denzil Harries, Aberaeron
1995 - Edwin Wintle, David J. James, Queen's Road
1996 - William Morris,TerryThomas, Cardigan
1997 - Richard H. Morgan, Gwynant Ellis, Aberystwyth
1998 - Aubrey Kerslake, Brian H. Davies, Queen's Road
1999 - Kevin James, Carwyn Jones, Cardigan
2000 - Dennis Jones, Rhys Jenkins, Llandysul
2001 - Richard H. Morgan, Gwynant Ellis, Aberystwyth
2002 - Ian Pugh, E. Rowland Salmon, Aberystwyth
2003 - Ian Pugh, E. Rowland Salmon, Aberystwyth
2004 - Tony Wheeler, Lloyd Thomas, Queen's Road
2005 - William Morris,TerryThomas, Cardigan
2006 - Tom H. Jones, M. Gwynne Jones, Tregaron
2007 - Howard Devonald, Gareth Lloyd, Cardigan
2008 - Colin James, Kevin James, Cardigan
2009 - John W. James, Chris Rogers, Cardigan
2010 - Gwynant Ellis, E. Rowland Salmon, Aberystwyth
2011 - John H. Hill,Tom H. Fletcher, New Quay
2012 - Gwynant Ellis, E. Rowland Salmon, Aberystwyth
2013 - Colin James, Kevin James, Cardigan
2014 - Colin James, Kevin James, Cardigan
2015 - Colin James, Kevin James, Cardigan
2016 - Dilwyn Jones, Neville Morgan, Cardigan
2017 - Terry West, Steve Entwistle, Lampeter
2018 - Colin James, Kevin James, Cardigan
2019 - Colin James, Kevin James, Cardigan
2020 - No competition



Triples Championship

1970 - L Saunders, J. Rissbrook, E. G. John, New Quay
1971 - P. Wright, D. G. Davies, W. A. Bowen, Aberystwyth
1972 - J. Davies, B. Wakelin, Ll. Williams, Newcastle Emlyn
1973 - L. Jones, Sid Morse, Ron Williams, Newcastle Emlyn
1974 - S. Harries, Ll. Wright, Paul Weight, Aberystwyth
1975 - D. I. Pugh, F. Powell, J. H. Edwards, Queen's Road
1976 - G. Owen, E. Powell, V. Hubbard, Aberaeron
1977 - Ron Colley, Len Evans, Alun Edwards, Queen's Road
1978 - Rhun Owens, J. H. Edwards, Paul Wright, Aberystwyth
1979 - D. Pugh, A. Evans, Paul Wright, Aberystwyth
1980 - D. Evans, B. Mason, R. Palmer, Lampeter
1981 - Brian H. Davies, David J. James, Edward Salmon, Queen's Road
1982 - D. Harries, M. Hughes, J. Rees, Aberaeron
1983 - G. Jones, E. Griffiths, R. Morgan, Aberystwyth
1984 - Roger Jones, Mansel Hughes, Denzil Harries, Aberaeron
1985 - Graham Rees, M. Skyme, J. Rissbrook, New Quay
1986 - A. Jones, G. Lloyd, J.Thomas, Cardigan
1987 - Edwin Wintle, David J. James, Edward Salmon, Queen's Road
1988 - D. Burns,T. Edwards, J. Edwards, Lampeter
1989 - M. Hughes, C. Harries, D. Harries, Aberaeron
1990 - Edwin Wintle, David James, Edward A Salmon, Queen's Road
1991 - W. Morris, J. Lewis, J. Goodwin, Cardigan
1992 - Geraint Gravell, Richard H. Morgan, Gwynant Ellis, Aberystwyth
1993 - Brian Evans-Jones, D. E. Evans, Allen Jones, Aberaeron
1994 - Tommy Edwards, Denzil Evans, Jeff Edwards, Lampeter
1995 - Rhun Owens, Ian Pugh, Julian Austin, Aberystwyth
1996 - Ivor Watkins, Tommy Edwards, Jeff Edwards, Lampeter
1997 - R. Alan Jones, Richard H. Morgan, Gwynant Ellis, Aberystwyth
1998 - Rhun Owens, Paul Wright, E. Rowland Salmon, Aberystwyth
1999 - Gareth Jones, Martin Squires, LlewWiliams, Newcastle Emlyn
2000 - Rhun Owens, Paul Wright, E. Rowland Salmon, Aberystwyth
2001 - Ivor Watkins, Elfan James,Tommy Edwards, Lampeter
2002 - Paul Monders, Kevin James, Carwyn Jones, Cardigan
2003 - DennisThornas, Gwyn M Davies, Ralph M Davies, Aberystwyth
2004 - Ron Thomas, Emlyn Dudley, Brinley Mason, Lampeter
2005 - Gwynant Ellis, Ian Pugh, E Rowland Salmon, Aberystwyth
2006 - E Rowland Salmon, Ian Pugh, Gwynant Ellis, Aberystwyth
2007 - Gwynant Ellis, Ian Pugh, [Rowland Salmon, Aberystwyth
2008 - Paul Monders, (BinnieThomas), Carwyn Jones, Kevin James, Cardigan
2009 - Gwynant Ellis, Ian Pugh, E Rowland Salmon, Aberystwyth
2010 - Dilwyn Davies, Emyrlhomas, Elfan James, Lampeter
2011 - Colin James. Carwyn Jones, Kevin James, Cardigan
2012 - Brian Gillham, Islwyn Nash, Dennis Jones, Liandysul
2013 - Carl Douglas, PeterYoung, Henry Jones, Lampeter
2014 - Colin James, Neville Morgan, Kevin James, Cardigan
2015 - Colin James, Neville Morgan, Kevin James, Cardigan
2016 - Arwel Jones, Ian Pugh, E. Rowland Salmon, Aberystwyth
2017 - Arwel Jones, E Rowland Salmon, Ian Pugh, Aberystwyth
2018 - Colin James, Marc James, Kevin James, Cardigan
2019 - Dilwyn Jones, Gethin Davies, Paul Monders, Cardigan
2020 - No competition



Rink Championship

1936 - T. C. Jenkins, Roy James, W. Edwards, Tom James, Aberystwyth
1937 - J.T. Jones,T. E. Jones, J.T. Davies, J. Evans, New Quay
1938 - W. G. Pryse, Aeron Thomas, Tom Rees, G. Ahern, Aberystwyth
1939 - Tom Lloyd, D. S. Harrie, D. J. Davies, D. W. Davies, Lampeter
1940 - 1945 No Competition
1946 - T. C. Davies, E. J. Thomas, D. T. Davies, Abel T. Davies, Aberaeron
1947 - John Evans, J. W. Davies, Tom Lloyd, D. S. Harries, Lampeter
1948 - J. Davies, T. J. Edwards, Ben Griffiths, I. T. Jones, Aberystwyth
1949 - Hugh Jones, P.C. David Rees, John Williams, Lloyd James, Lampeter
1950 - M. R. Jones, M. Long, Prof D. Dawson, D. J. Davies, Lampeter
1951 - Ben Griffiths, R.Williams, Aeron Thomas, W. C. Pryse, Aberystwyth
1952 - J. R. Evans, T. C. Davies, John Williams, Hugh Williams, Aberaeron
1953 - T. D.Thomas, D. J. Jones, John Williams, D.L. James, Lampeter
1954 - W. J. Richards, W. J. Ishmael, D.Thomas, H. J. Parry, Aberystwyth
1955 - M. A. Willson, S. G. Rees, E.Gilbert Davies, Dan Jones, New Quay
1956 - T. D.Thomas, D. Smith Jones, Dan Rees, Tom Lloyd, Lampeter
1957 - Perry Evans, R. I. P. Jones, S. G. Rees, Dan Jones, New Quay
1958 - J.W. E. Griffiths, D Simon Jones, D. L. Jones, Gruff Jones, Aberaeron
1959 - J. Cravell, W. A. Bowen, I.T. Jones, AeronThomas, Aberystwyth
1960 - D. J. Davies, Dan Davies,W. J. Ishmael, D. L, James, Lampeter
1961 - Roy Jones, Dyfrig Davies7Vic Hubbard, J. W. E. Griffiths, Aberaeron
1962 - T. Phillips, W. D. A. Jenkins, J. Herbert, E. G. Davies, New Quay
1963 - Rhys Davies, Capt. Gruff Jones, Ron Williams,W. G. Pryse, Newcastle Emlyn
1964 - Paul Jones, E. G. John, Reg Williams, Dan Jones, New Quay
1965 - R. Lloyd Lewis, LIew Williams, Ron Williams, W. G. Pryse, Newcastle Emlyn
1966 - M. Long, C. R. Morgan, D. S. Harries, P. B. Brissenden, Lampeter
1967 - Paul Wright, LlewWright, G. Davies, W. A. Bowen, Aberystwyth
1968 - G.Thomas, J. Williams, M. 0. Davies, W. C. Davies, Lampeter
1969 - S. White, L. Saunders, J. Rissbrook, E. G. John, New Quay
1970 - Cadwell Davies, Idris Davies, Gilbert Davies, Reg Williams, New Quay
1971 - J. W. E. Griffiths, G. Jones, V. Hubbard, H. G. Roberts, Aberaeron
1972 - Ll. Wright, J. Edwards, P. Wright, D. G. Davies, Aberystwyth
1973 - Rhun Owens, Gerailt Jones, J. C. Edwards, Aeron Evans, Aberystwyth
1974 - L Jones, BWakelim, S Morse, R Williams, Newcastle Emlyn
1975 - L. Jones, B. Wakelin, S. Morse, R. Williams, Newcastle Emlyn
1976 - C. Evans, Ft Owens, J. C. Edwards, Aeron Evans, Aberystwyth
1977 - D. I. Pugh, J. H. Edwards, K. Owen, Paul Wright, Aberystwyth
1978 - A. Jones, G. A. Evans, A. Galbraith, A. Evans, Aberystwyth
1979 - S. Harries, Rhun Owens,T. Hamer, Paul Wright, Aberystwyth
1980 - D. Pugh, Rhun Owens, J. Edwards, Paul Wright, Aberystwyth
1981 - H.Thomas, D. Harries, Roy Jones,V. Hubbard, Aberaeron
1982 - B. Mason, A. Ellis, P. Rogers, J. Edwards, Lampeter
1983 - I. Reynolds, B. Wakelin, L.Williams, B. Williams, Newcastle Emlyn
1984 - W. Evans, B. Mason,T. Edwards, J. Edwards, Lampeter
1985 - D. Pugh, Rhun Owens, A. Galbraith, Paul Wright, Aberystwyth
1986 - G. Ellis, E. Griffith, 0.1. Pugh, R. M. Davies, Aberystwyth
1987 - C. Ellis, E. Griffith, R. H. Morgan, D. I. Pugh, Aberystwyth
1988 - R. Alan Jones,Terry Jenkins, J. H. Edwards, B. Salmon, Queen's Road
1989 - N. Morgan, A. Davies, B. Wakelin, B. Davies, Newcastle Emlyn
1990 - T. Jones, T. Edwards, D. Evans, J. Edwards, Lampeter
1991 - Gordon Harries, HywelThomas, Roger Jones, Denzil Harries, Aberaeron
1992 - Tommy Edwards, lvorWatkins, Denzil Evans, Jeff Edwards, Lampeter
1993 - Tommy Edwards, Ivor Watkins, Denzil Evans, Jeff Edwards, Lampeter
1994 - Les Culley, Terry Thomas, John Goodwin, Richard Bowen, Cardigan
1995 - Les Culley, TerryThomas, John Goodwin, Richard Bowen, Cardigan
1996 - Alan Jones, Gwynant Ellisran Pugh, Richard H. Morgan, Aberystwyth
1997 - Alan Jones, Gwynant Ellis, Ian Pugh, Richard H. Morgan, Aberystwyth
1998 - Allen Jones, Owen Davies, Eric Jones, David E. Evans, Aberaeron
1999 - leuan Williams,Tom Beauchamp, John G. Evans, Graham Bees, New Quay
2000 - Colin Cridge, Colin Eagles, Emyr Griffith, MikeWatts, Aberystwyth
2001 - leuan Williams, Tom Beauchamp, John G. Evans, Graham Rees, New Quay
2002 - Paul Wright, Ralph Davies, E Rowland Salmon, Gwynant Ellis, Aberystwyth
2003 - E. Rowland Salmon, Ralph Davies, Paul Wright, Ian Pugh, Aberystwyth
2004 - Ian Pugh, Paul Wright, Gwynant Ellis, E Rowland Salmon, Aberystwyth
2005 - Gwynant Ellis, Paul Wright, Ian Pugh, E Rowland Salmon, Aberystwyth
2006 - Colin James, Kevin James, Paul Monders, Carwyn Jones, Cardigan
2007 - Colin James, Paul Monders, Carwyn Jones, Kevin James, Cardigan
2008 - Marc James, Ernyr Davies, (BihnieThoms), Michael Newcombe Andrew Clarke, Cardigan
2009 - DennisThomas, Gwynant Ellis, Ian Pugh, E. Rowland Salmon, Aberystwyth
2010 - Colin James, Howard Devonald, Paul Monders, Carwyn Jones, Cardigan
2011 - Dennis A.Thomas, E. Rowland Salmon, Gwynant M. Ellis, Ian D. Pugh, Aberystwyth
2012 - Colin James, Michael Newcojnbe, Carwyn Jones, Kevin James, Cardigan
2013 - Dennis Thomas, Ian Pugh, Gwynant Ellis, E. Rowland Salmon, Aberystwyth
2014 - Colin James, Paul Monders, Kevin James, Michael D. Newcombe, Cardigan
2015 - Colin James, Michael D. Newcombe, Paul Monders, Kevin James, Cardigan
2016 - Colin James, Marc James, Paul Monders, Kevin James, Cardigan
2017 - Ahed Roberts, Emlyn Dudley, EmyrThomas, Nick Randell, Lampeter
2018 - Colin James, Paul Monders, Marc James, Kevin James, Cardigan
2019 - Colin James, Paul Monders, Marc James, Kevin James, Cardigan
2020 - No competition



Senior Singles

1986 - Aeron Evans, Aberystwyth
1987,88 - Aubrey Kerslake, Queen's Road
1989,90,91 - Les. Culley, Cardigan
1992 - Edward A. Salmon, Queen's Road
1993 - J. H. Edwards, Queen's Road
1994 - Caradog Fisher Davies, Queen's Road
1995 - William J. Oakley, Cardigan
1996 - Tommy Edwards, Lampeter
1997 - W. Lloyd Thomas, Queen's Road
1998 - J. Michael Evans, Queen's Road
1999 - Graham Rees, New Quay
2000 - Alun James, Cardigan
2001 - William J Oakley, Newcastle Emlyn
2002 - Rhun Owens, Aberystwyth
2003 - Alun Jenkins, Aberaeron
2004 - Gareth Lloyd, Cardigan
2005 - Graham Rees, New Quay
2006 - Alun Jenkins, Aberaeron
2007 - Alan Edwards, Aberystwyth
2008 - Graham Rees, New Quay
2009 - Graham Rees, New Quay
2010 - Neville Morgan, Cardigan
2011 - Rhys Jenkins, Lampeter
2012 - E. Ron Thomas, Lampeter
2013 - John Jones,Tregaron
2014 - Tom Fletcher, New Quay
2015 - Brian H. Davies, Queen's Road
2016 - Neville Morgan, Cardigan
2017 - Lewis Williams, Lampeter
2018 - Martin Cross, Llandysul
2019 - Martin Cross, Llandysul
2020 - No competition



Senior Pairs

1986 - Robert Leishman, Richard Middlehurst, Aberystwyth
1987 - J. C. Edwards, Aeron Evans, Aberystwyth
1988 - Roy Dawson, Les Culley, Cardigan
1989,90 - Ron Williams, Llew Wiiliams, Newcastle Emlyn
1991 - Roy Dawson, Les Culley, Cardigan
1992,93 - Ron Evans, A. Alun Edwards, Queen's Road
1994 - Roy Dawson, Les Culley, Cardigan
1995 - Aubrey Kerslake, Len Evans, Queen's Road
1996 - Aneurin Jones, Ron Palmer, Lampeter
1997 - John Lewis, Terry Thomas, Cardigan
1998 - lvorWatkin,Tommy Edwards, Lampeter
1999 - Vic Rideout, Ron Williams, Newcastle Emlyn
2000 - Arwyn Evans, Andy McIntyre, Newcastle Emlyn
2001 - William J Oakley, Ron Williams, Newcastle Emlyn
2002 - J. Glyn Williams, D. Brian Evans, Queen's Road
2003 - Owen Davies, David E. Evans, Aberaeron
2004 - Aubrey Kerslake, Brian H. Davies, Queen's Road
2005 - David E. Evans, Owen Davies, Aberaeron
2006 - Tom Beauchamp, Graham Rees, New Quay
2007 - J. Glyn Williams, D. Brian Evans, Queen's Road
2008 - Neil Immins, John G. Evans, New Quay
2009 - John Seymour, Peter Fleming, Llandysul
2010 - Emlyn Dudley, Rhys Jenkins, Lampeter
2011 - W. Eddie Thomas, Elfan J. James, Lampeter
2012 - Robert Tomkins,Kazi Lorenz, Cardigan
2013 - John Hill, Graham Rees, New Quay
2014 - John Thomas, John LT Davies, Newcastle Emlyn
2015 - Gareth Jones, John Jones,Tregaron
2016 - Neil Immins, John G. Evans, New Quay
2017 - Emlyn Dudley, Lewis Williams, Lampeter
2018 - Martin Cross, Dennis Jones, Llandysul
2019 - H. John Williams, Robert Davies, Llandysul
2020 - No competition



Senior Triples

2017 - Dennis R.Thomas, David Rees, John G. Evans, New Quay
2018 - John D. Evans, Robert Davies, Martin Cross, Llandysul
2019 - E. Ron Davies, Elfan James, Steve Entwistle, Lampeter
2020 - No competition



Senior Rinks

2010 - Dilwyn Davies, E. Ron Thomas, Elfan James, Rhys Jenkins, Lampeter
2011 - Steve L Davies, William M.Treverton, Brian R. Hopton, George G. Gibbons, Tregaron
2012 - Lloyd Thomas, BernardTalco, D. Brian Evans, Brian H. Davies, Queen's Road
2013 - Clive Williams, Phil Owen, Brian Gillham, Dennis Jones, Llandysul
2014 - Clive Williams, Phil Owen, Brian Gillham, Dennis Jones, Liandysul
2015 - Alan Edwards, Arwel Jones, Bertie Jones, David James, Aberystwyth
2016 - David Mererdith, John Burns-Davies, M. Gwynne Jones, John Jones, Tregaron
2017 - William Jones, John Powell, John Lewis, Gareth Jones, Tregaron
2018 - Eirwyn Harries, H. John Williams, John D. Evans, Martin Cross, Llandysul
2019 - E. Ron Davies, Ieuan Jones, Elfan James, Steve Entwistle, Lampeter
2020 - No competition



Two-Wood Singles

1973 - Roy Davies, Lampeter
1974 - LIew Williams, Newcastle Emlyn
1975 - Alan Galbraith, Queen's Road
1976 - Ron Williams, Newcastle Emlyn
1977 - Ron Williams, Newcastle Emlyn
1978 - Rhun Owens, Aberystwyth
1979 - Ron Williams, Newcastle Emlyn
1980 - Emyr Griffith, Aberystwyth
1981 - Ron Williams, Newcastle Emlyn
1982 - Adrian Harvard, Newcastle Emlyn
1983 - Brian H Davies, Queen's Road
1984 - Gwynant Ellis, Aberystwyth
1985 - GoronwyThomas, Lampeter
1986 - David James, Queen's Road
1987 - Denzil Harries, Aberaeron
1988 - David James, Queen's Road
1989 - Denzil Harries, Aberaeron
1990 - Denzil Harries, Aberaeron
1991 - Mrs. C. Evans, Aberaeron
1992 - Brian Gibby, Cardigan
1993 - Richard Bowen, Cardigan
1994 - Jeff Edwards, Lampeter
1995 - Denzil Harries, Aberaeron
1996 - Elfan James, Lampeter
1997 - Ron Williams, Newcastle Emlyn
1998 - Brian H Davies, Queen's Road
1999 - Gordon Harries, Aberaeron
2000 - Dilwyn Jones, Cardigan
2001 - Brian H Davies, Queen's Road
2002 - Rhys Jenkins, Llandysul
2003 - Rhys Jenkins, Llandysul
2004 - Gareth Lloyd, Cardigan
2005 - Gareth Lloyd, Cardigan
2006 - Steve Entwistle, Lampeter
2007 - Peter G. Williams, Newcastle Emlyn
2008 - David J. James, Aberystwyth
2009 - David J. James, Aberystwyth
2010 - Brian H. Davies, Queen's Road
2011 - Steve Entwistle, Lampeter
2012 - Ian Pugh, Aberystwyth
2013 - Paul Edwards, Cardigan
2014 - Eddie Thomas, Lampeter
2015 - Eddiemomas, Lampeter
2016 - Hari Butten, Lampeter
2017 - Martyn Phillips, Queen's Road
2018 - Gareth Jones, Tregaron
2019 - Tim Button, Lampeter
2020 - No competition



Two-Wood Pairs

1999 - Dennis Jones, Rhys Jenkins, Liandysul
2000 - Dennis Jones, Rhys Jenkins, Liandysul
2001 - von Watkin,Tornmy Edwards, Lampeter
2002 - Meurig Davies, Mansel Leonard, Aberaenon
2003 - Rhys Jenkins, Dennis Jones, Liandysul
2004 - Danny Stone, Ian Pugh, Aberystwyth
2005 - James Barker, E. Rowland Salmon, Aberystwyth
2006 - Dave Roberts, Michael Newcombe, New Quay
2007 - J. Michael Evans, E. Rowland Salmon, Aberystwyth
2008 - D. Brian Evans, Brian H. Davies, Queen's Road
2009 - J. Michael Evans, David J. James, Aberystwyth
2010 - E. RonThomas, Steve Entwistle, Lampeter
2011 - E. Ron Thomas, Steve Entwistle, Lampeter
2012 - D. Brian Evans, Brian H. Davies, Queen's Road
2013 - Elfan James, Henry Jones, Lampeter
2014 - E. Ron Thomas, Steve Entwistle, Lampeter
2015 - Elfan James, HenryJones, Lampeter
2016 - Robert Tomkins, Paul Monders, Cardigan
2017 - Islwyn Williams, Hari Butten, Lampeter
2018 - William Jones, John Jones,Tregaron
2019 - William Jones, John Jones,Tregaron
2020 - No competition